//-->
Taş baskı ya da tahta baskı diye bilinen, kökü binlerce yıl eskiye dayanan bir teknikle üretiyorum. Sadece doğanın bizlere verdiği malzemeyle yetiniyorum. Doğal dokumalar, elle karıştırdığım boyalar, doğanın yansımalarından oluşan motifler, ağaçlardan oyulma kalıplar ile her bir kumaşın, her bir motifini tek tek sabırla işliyorum. Aynı kalıpla ürettiğim iki parçanın birbirinden bu denli ayrı görülebilmesine, insanda bıraktığı etkinin bu kadar farklı olabilmesine hala çok şaşırıyor ve de seviniyorum. Kullandığım tekniğinin doğası gereği, ellerimden çıkan her parça biricik ve kişiye özel oluyor. Bu durumu da insanın basit ve güzel olandan uzaklaşıp, tek tipleşmesine karşı iyi bir alternatif olarak görüyorum.
en son ürünler
divider
hakkımda
divider

25.11.1964 yılında Adapazarı'nda doğdum.

 

1989 yılında Mediha Yener Moda Kursları kapsamında yaklaşık bir yıl stilistlik eğitimi aldım.

 

Sanat eğitimime 1999 yılında Akademi İstanbul' un kısa süreli resim programına katılarak başladım. Daha sonra Ressam Yüksel Kahraman ve ardından Ada Sanat'ta Ressam Memet Güreli ve Buket Güreli ile desen çalışmaya devam ettim. Ada Sanat'da desen çalışmaları sürerken bir yandan da aynı atölyede gravür denemeleri ( linolyum  baskı) yapma olanağı buldum. 

Yaklaşık dört kış dönemi süren desen eğitiminin ardından yağlıboya çalışmaya geçeceğim sırada bir sağlık sorunu yaşayarak atölye çalışmalarına ara vermek durumunda kaldım. Eski sağlığıma kavuşup yeniden çalışmalara başlayacağım sırada içgüdüsel olara seramik ile ilgili eğitim alacağım bir yer arayışına girdim. Çünkü seramik çocukluğumdan beri ilgi duyduğum ama bunu çok geç fark ettiğim bir alandı..bunu sonraki yıllarda fark ettim.

Kil ile ilk tanışmam Basad'da oldu. Bakırköylü Sanatçılar Derneği'nde Taylan Koryürek tarafından verilen bir yıl süreli seramik eğitimine katıldım. Daha sonra Hande Bilten'in eğitim verdiği Merceat Sanat Atölyesi'nde seramik çalışmalarına devam ettim.

Bu arada kumaşlar için desenler çizmeye başlamıştım ve desenlerimi gerek el boyama gerekse serigrafi baskı yöntemiyle kumaşa transfer ederek, ev tekstiline yönelik yastık, masa örtüsü, kese gibi işler ürettim. Zaman zaman üretmeye de devam ediyorum.

Bu çalışmalar sürerken diğer yandan bir sertifika programına katılara İç Mekan Düzenlemeleri ve Perspektif eğitimi aldım.

 

Geleneksel Taş Baskı yöntemiyle baskı yapmak üzere Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenlerinden Emine Kuşcul'un iki ayrı atölye çalışmasına katıldım. Bunların birinde baskı yapmayı, diğerinde ise farklı tekniklerle kalıp yapmayı öğrendim. Böylece desenlerimin kalıplarını da yapabilir hale geldim.

Ayrıca Kastamonu'da kök boya kullanarak atölye çalışmasına katılarak ve Tokat atölye ziyaretleri yaparak mevcut bilgilerimi pekiştirdim.

 

Seramik sanatçısı Gökhan Zincir ile bir atölye çalışmasına katılarak tasarım ve sır üzerine  yeni deneyimler kazandım.

El yapımı defterler üretmek üzere Meltem Aybar ile defter atölyesine katıldım.

Seramik ve kumaşa baskı yaparak ürettiğim işlerin yanı sıra,başka malzemeleri de katarak el yapımı defterler tasarlamak bana tasarıma eğiliminiz varsa, bunun zamansız, hesapsız bir yerde ortaya çıkıverdiğini ve önlenebilir bir şey olmadığını gösterdi. 

Özetle her ne kadar bütün bunlar birbirinden bağımsız işler gibi duruyor olsalar da temel çıkış noktası tasarım olduğu için birbirlerini destekleyerek, birbirlerinden beslenerek yürüdükleri inancıyla çalışmalarımı sürdürüyorum.

*** 

Tüm bunlarla birlikte bir dönem oluşumuna öncülük ettiğim Sanat Çemberi grubuyla yurdun çeşitli yerlerinden katılan sanatçılarla sergiler açtık ve yanı sıra yine destek veren arkadaşlarımla bir süre sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, kurulmasına öncülük ettiğim İmecem grubuyla özellikle eğitime katkı amaçlı Anadolu köylerine yönelik dayanışma çalışmaları yaptık.

***

Seramik yapmaya ve  geleneksel yöntemle taş baskı işler üretmeye MellArt markasıyla  devam ediyorum.

ürünler
divider
Tümü Seramik Ev Tekstili Taş Baskı Workshop


iletişim formu ve bilgileri
divider
İletişim formu

İletişime geçmek için altta ki formu doldurup yollayınız. En kısa sürede size geri döneceğim!

ad soyad*
eposta*
mesaj*
İletişim bilgileri:

E: meldabascakir@gmail.com

divider